Rozwój fizyczny

Układ oddechowy, krążenia i pokarmowy
Niezmiernie ważnÄ… rolÄ™ odgrywa w organizmie ukÅ‚ad odÂdechowy, którego funkcja polega na pobieraniu tlenu z poÂwietrza, wydalaniu produktów przemiany materii w poÂstaci dwutlenku wÄ™gla i pary wodnej. W trakcie rozwoju dostrzega siÄ™ w ukÅ‚adzie oddechowym wiele zmian, które sÄ… przede wszystkim zwiÄ…zane z rozrostem cafc-go ciaÅ‚a i zwiÄ™kszonym zapotrzebowaniem na tlen. Sprawność dziaÅ‚ania tego ukÅ‚adu w każdym okresie żyÂcia kierowana jest potrzebami organizmu czÅ‚owieka.
ZarÓwno u maÅ‚ego dziecka, jak i u czÅ‚owieka dorosÅ‚ego ukÅ‚ad oddechowy zaspokaja zapotrzebowanie na tlen zaÂleżnie od pojemnoÅ›ci narzÄ…du oddychania — pÅ‚uc, jak i aktualnych potrzeb organizmu.
Podobnie jest z ukÅ‚adem krążenia, którego sprawność uzależniona jest od rozrostu jego elementów, to jest od: serca, sieci połączonych naczyÅ„ krwionoÅ›nych, wydolnoÅ›ci wysiÅ‚kowej, usprawnienia automatyzmu, dziÄ™ki któremu serce dostosowuje swÄ… (funkcjÄ™ do aktualnego zapotrzeÂbowania organizmu.
Zmiany rozwojowe obejmujÄ… także ukÅ‚ad pokarmowy. Praca przewodu pokarmowego i przebieg trawienia w róż-nych etapach rozwoju sÄ… podobne do analogicznych funkÂcji u osób dorosÅ‚ych. Szybki rozrost organizmu w okresie dorastania jest możliwy dziÄ™ki materiaÅ‚om budulcowym, których dostarcza wÅ‚aÅ›nie ukÅ‚ad pokarmowy. Z przyjmoÂwaniem pokarmów i przyswajaniem przez organizm koÂniecznych skÅ‚adników wiąże siÄ™ proces przemiany materii (metabolizm). Metabolizm organizmu wyraża siÄ™ iloÅ›ciÄ… zuÂżytych kalorii *) przy bezczynnoÅ›ci, bezruchu, spokoju. KaÂlorie uczestniczÄ…ce w przemianie materii i energii pochoÂdzÄ… z biaÅ‚ka, tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów pobieranych z pokarmem. Spożyte w pokarmach skÅ‚adniki kaloryczne sÄ… rozkÅ‚adane na formy przyswajalne w przemianach: biaÅ‚Âkowej, tÅ‚uszczowej i wÄ™glowodanowej. UczestniczÄ… w tym ukÅ‚ady: pokarmowy, krążenia i oddychania. Z przemiainÄ… materii (metabolizmem) wiąże siÄ™: gospodarka cieplna, wodno-mineralna i procesy dążące do utrzymania staÅ‚oÅ›ci równowagi Å›rodowiska wewnÄ™trznego — czyli mechanizmy homeostatyczne. Każda zmiana temperatury otoczenia uruÂchamia odpowiednie mechanizmy przystosowawcze (adapÂtacyjne). W przypadku przegrzania organizm pozbywa siÄ™ nadmiaru ciepÅ‚a przez np. pocenie siÄ™, obniżenie poziomu przemiany materii (mniej chÄ™tnie wtedy jemy, ale wiÄ™Âcej pijemy chÅ‚odnych napoi), która stanowi źródÅ‚o energeÂtyczne organizmu.SzczególnÄ… rolÄ™ w organizmie peÅ‚ni ukÅ‚ad nerwowy, który stanowi fizjologiczny mechanizm wszelkich czynnoÅ›ci ludzÂkich, organizujÄ…c i koordynujÄ…c je w zależnoÅ›ci od poÂtrzeb i sytuacji. Dzieli siÄ™ on na ukÅ‚ad oÅ›rodkowy i obwoÂdowy oraz ukÅ‚ad autonomiczny 2). UkÅ‚ady te sÄ… powiÄ…zane ze sobÄ… nie tylko anatomicznie, ale także pod wzglÄ™dem peÅ‚nionych funkcji.
UkÅ‚adowi oÅ›rodkowemu i obwodowemu zawdziÄ™czamy naszÄ… wiedzÄ™ o Å›wiecie, zarzÄ…dzajÄ… one bowiem ruchami i odbiorem wrażeÅ„ zmysÅ‚owych. Ponadto peÅ‚ni on rolÄ™ staÂcji przekaźnikowej, gdyż dziÄ™ki niemu wszelkie impulsy nerwowe dochodzÄ… do wyższych piÄ™ter ukÅ‚adu nerwoweÂgo, czyli do mózgu.
Niezmiernie ważnÄ… rolÄ™ peÅ‚ni w regulacji naszych wszelÂkich czynnoÅ›ci autonomiczny ukÅ‚ad nerwowy, zwany takÂże wegetatywnym. Kieruje on czynnoÅ›ciami wewnÄ™trznyÂmi, reguluje przemianÄ™ materii d stanowi podÅ‚oże wielu naszych uczuć. Reguluje takie procesy, jak: trawienie, krÄ…Âżenie krwi, niezależnie od oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwoweÂgo, stÄ…d nazwa autonomiczny.
Autonomiczny ukÅ‚ad nerwowy skÅ‚ada siÄ™ z dwóch ukÅ‚aÂdów (rozmieszczonych w różnych częściach rdzenia krÄ™goÂwego i przedÅ‚użonego): z sympatycznego (współczulnego) i parasympatycznego (przywspółczulnego).
UkÅ‚ad sympatyczny (współczulny) nazywany jest ukÅ‚aÂdem aktywnoÅ›ci, gdyż przygotowuje organizm do dziaÅ‚aÂnia. Włókna nerwowe tego ukÅ‚adu unerwiajÄ… wszystkie naÂrzÄ…dy wewnÄ™trzne, gruczoÅ‚y potowe, naczynia krwionoÅ›ne. PowodujÄ… one: rozszerzanie siÄ™ źrenic, przyspieszenie akcji serca, zwężenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych. UkÅ‚ad ten wpÅ‚ywa hamujÄ…co na procesy trawienne i pokarmowe. Jest wyÂjÄ…tkowo czujny w sytuacji zagrożenia, wymagajÄ…cej caÅ‚Âkowitej mobilizacji organizmu. TowarzyszÄ… temu uczuÂcia, takie jak: lÄ™k, zÅ‚ość a decydujÄ… o tym nierzadko, co nazywamy potocznie samopoczuciem dobrym lub zÅ‚ym.
UkÅ‚ad parasympatyczny (przywspółczulny) bierze poczÄ…Âtek w pniu mózgu i części krzyżowej rdzenia krÄ™gowego. Jest w przeciwieÅ„stwie do ukÅ‚adu sympatycznego ukÅ‚adem zachowawczym. Włókna współczulne unerwiajÄ… mięśnie zwężajÄ…ce źrenice, powodujÄ… zwalnianie akcji serca, rozÂszerzajÄ… naczynia krwionoÅ›ne. Jak widać, dziaÅ‚a on anta-gonistycznie w stosunku do ukÅ‚adu sympatycznego. DziÄ™ki temu obydwa ukÅ‚ady, dziaÅ‚ajÄ…c razem, znajdujÄ… siÄ™ w rówÂnowadze.

“
Okres przekwitania
Kiedy w wieku 44—50 lat ustaje miesiÄ…czkowanie, mówimy, że kobieta przechodzi okres przekwitania Istota zmian, które siÄ™ dokonujÄ… w ustroju kobiety w tym czasie, polega na ustaniu cyklicznego procesu dojrzewania jajeÂczek w jajnikach i wydalania ich przez jajowody do macicy. Zmiany jednak nie zachodzÄ… tylko w samych jajnikach, dotyczÄ… one także przysadki mózgowej, tarczycy i innych narzÄ…dów. W wyniku przekwitania kobieta traci zdolność rodzenia dzieci.”